Chytré hodinky: FAQ aneb otázky a odpovědi

Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastěji kladené otázky k používání chytrých hodinek a fitness náramků.

Jaký je původ chytrých hodinek?

Trh s chytrými hodinkami se v podobě, jakou známe dnes, začal rozvíjet v roce 2013, kdy začaly vznikat hodinky s mobilními operačními systémy. Nicméně, už v roce 1972 vyrobila švýcarská firma Hamilton Watch Company první plně digitální hodinky Pulsar, které od roku 1975 dokonce obsahovaly elektronickou kalkulačku. O pár let později koupila značku Pulsar japonská firma Seiko a v roce 1982 byl vyroben model Pulsar NL C01 – s největší pravděpodobností první na světě s programovatelnou pamětí.

Co obecně chytré hodinky dnes už umí?

Chytré hodinky jsou v podstatě analogií smartphonu, jen v jiné podobě. A co tedy umí?

  • Upozorňují na příchozí zprávy a hovory (některé mají i slot na SIM kartu, díky čemuž dokážou mobilní telefon plně nahradit).
  • Plní funkci přenosných multimediálních přehrávačů.
  • Mohou obsahovat rádiový FM přijímač.
  • Mnohé disponují snímačem pulzu či přenašečem vibrace fungujícím jako alternativa zvukového výstupu, resp. sloužícím k upozornění uživatele.
  • Umožňují využívat datové služby a „brouzdat“ po internetu.
  • Často obsahují wi-fi přijímač.
  • Bývají vybaveny i digitálním fotoaparátem a čtečkou paměťových karet.
  • Mezi další funkcionality patří teploměr, výškoměr, chronograf či GPS přijímač.
  • Umí být výborným pomocníkem pro sportovce – měří kroky, ušlou vzdálenost, spálené kalorie i spánek. Takové hodinky navíc umí veškeré statistiky přehledně vyobrazit v zabudované aplikaci.

Jaký je rozdíl mezi chytrými hodinkami a fitness náramkem?

Fitness náramek, jak již název samotný napovídá, je určen především pro fitness, resp. sportovní, nadšence, neboť obsahuje funkce, jako jsou měření tepové frekvence, počítání kroků a ušlé vzdálenosti, monitoring délky a kvality spánku, výpočet spálených kalorií aj. Navíc bývají vybaveny několika sportovními režimy, kdy se vám hodnoty budou počítat v závislosti na zvolené aktivitě (chůze, běh, švihadlo atp.). Chytré hodinky tyto funkce mívají také, ale k nim ještě něco navíc. 

Jak mám ideálně postupovat pro rychlé spárování chytrých hodinek s mobilním telefonem?

Ve většině případů lze chytré hodinky spárovat s mobilním telefonem prostřednictvím technologie Bluetooth. Podmínkou však je, abyste jak na mobilním telefonu, tak v chytrých hodinkách nastavili viditelnost pro ostatní zařízení. Přesný postup krok za krokem se dozvíte v návodu, který je součástí balení.

Mohu se s chytrými hodinkami koupat?

Hodinky mají krytí proti prachu a vodě IP68, lze je tudíž používat i při plavání, nedoporučujeme však skákat do větších hloubek, kvůli změně tlaku. 

Upozorní mě chytré hodinky na příchozí hovory a SMS?

Ano, chytré hodinky Smartomat umí upozornit na příchozí hovory, SMS zprávy i zprávy z aplikací. Údaje o volajícím uvidíte přímo na displeji a zprávy si lze okamžitě přečíst, aniž by bylo třeba telefon vytahovat z kapsy či tašky.

Jak daleko může až mobil být od chytrých hodinek, aby mě upozornily?

Až na vzdálenost 5 m.

Obsahují hodinky přehrávač hudby?

Zde záleží na konkrétním modelu. Mnohé z nich však umí po propojení s mobilním telefonem ovládat spoušť hudebního přehrávače.

Je display čitelný na slunci?

Díky použitým technologiím je display dobře viditelný a čitelný i na slunci.

Umí chytré hodinky najít ztracený telefon?

Ano, a to díky doplňkové funkci „Find me“, která v případě, že je v dosahu Bluetooth připojení, ztracený telefon dokáže najít.

Jak přesně u chytrých hodinek funguje měření tlaku?

Měření tlaku funguje na základě algoritmu otřesového a světelného čidla a dat uvedených v profilu aplikace. Naměřené hodnoty jsou orientační.

Jak a kdy začnou chytré hodinky počítat/měřit kroky?

Pro zachování funkčnosti měření, lze kroky v reálném čase počítat pouze tehdy, když jdete více než cca 10 po sobě jdoucích kroků.

Jak dlouho vydrží baterie?

Výdrž baterie se liší jednak v závislosti na modelu, jednak v závislosti na režimu, tzn. zda se jedná o běžné užívání či pohotovostní režim. Nejčastěji se setkáte s hodnotami 5-7 dní při běžném užívání, a 15-30 dní v pohotovostním režimu.

Jak dlouho se nabíjejí hodinky z 0 na 100 %?

Cca 2 – 2, 5 hodiny.

Mohu chytré hodinky nabíjet powerbankou?

Chytré hodinky zpravidla nelze nabíjet powerbankou, neboť mají velmi malý nabíjecí proud. Powerbanky jsou přitom uzpůsobeny na proud větší, jako mají mobilní telefony. V případě, že je telefon plně nabitý, je uveden do stavu udržovacího nabíjení a nabíjecí proud je velmi malý. Existuje zde proto riziko, že powerbanka bude hodinky mylně považovat za plně nabitý telefon a vypne nabíjecí výstup.

Mám štíhlou ruku, nebude se řemínek chytrých hodinek zachytávat za oblečení?

Zda vám řemínek bude sedět či nikoliv, se dozvíte ze specifikace konkrétního produktu, kde naleznete rozměry řemínku. V mnohých případech jsou však řemínky nastavitelné, případně vyměnitelné.

Jak dlouho fungujete na českém trhu?

Na českém trhu fungujeme od roku 2016, postupem času jsme však své působení rozšířili i na Slovensko a vybrané chytré produkty dodáváme i na další evropské trhy.

Za jak dlouho mi od vás chytré hodinky přijdou?

V rámci doručení zboží nabízíme několik způsobů dopravy. U většiny z nich je dodací lhůta 1-2 pracovní dny. Využít lze i expres službu, kdy je doba dodání do 24 hodin.

Máte chytré hodinky v češtině?

Ano, máme – dámské, pánské a dokonce i dětské. Ve snaze zajistit použitelnost hodinek pro každého uživatele mnohdy lokalizujeme do češtiny nejen aplikace pro mobilní telefony, ale také vlastní menu hodinek. Kompletně v češtině máme naší vlastní značku Armodd.

Co je standardně obsahem balení společně s chytrými hodinkami?

Standardně se jedná o nabíjecí USB kabel, návod v českém jazyce a dárkovou krabičku. Vybrané modely takém např. nástroje k úpravě délky řemínku s řemínkem samotným.